Pożyczka – wartościowe informacje czy skorzystać i na co zwrócić uwagę

 

Pożyczka – co to jest

Na początku proste pytanie i odpowiedź czym tak naprawdę jest pożyczka? Jest to nic innego jak pożyczenie pieniędzy na określony okres czasu. W zależności od sytuacji pieniądze można otrzymać od firmy pożyczkowej, banku, znajomych, rodziny czy innych osób które udzielą nam takiego wsparcia. Konkretna kwota oraz okres spłaty to pierwsze czynniki które musimy określić już na początku.

W tym miejscu warto od razu zaznaczyć, że istotne jest źródło u którego pożyczamy pieniądze. Kiedyś dużą popularnością cieszyły się „chwilówki”, kojarzyły się z otrzymaniem pieniędzy od bliżej nie znanej osoby i zazwyczaj miało to nie do końca legalną formę. Aktualnie rynek finansowy w Polsce został dość dobrze zabezpieczony przed tego typu precedensami. Każda firma pożyczkowa czy bank podlega ścisłej kontroli odpowiednich instytucji finansowych i nadzorowi finansowemu. Dzięki temu pożyczanie stało się coraz bardziej legalne i co najważniejsze, bezpieczne dla pożyczkobiorców, chroniąc ich przed zbyt dużymi opłatami i odsetkami.

Pożyczka jakie ma parametry

Mężczyzna z długopisem, zastanawiający się.Do głównych parametrów należy zaliczyć kwotę pożyczki oraz okres na który pożyczka jest zadysponowana. Bardzo często okres wyrażany jest liczbą comiesięcznych rat. Jeżeli pożyczamy gotówką na 36 miesięcy oznacza to że będziemy spłacać 36 rat. Oczywiście może być inaczej gdy pożyczasz pieniądze od znajomych czy rodziny, możecie umówić się na spłatę części pożyczki np. co kwartał.

W przypadku tak zwanych pożyczek krótkoterminowych okres spłaty zdefiniowany jest przeważnie na 30 dni i oznacza to że należy uregulować zobowiązanie spłacając tylko jedną ratę która składa się z kapitału (pożyczonej kwoty) i odsetek (gdy nie jest to „pożyczka bezpłatna”). Drugą formą są pożyczki / kredyty gotówkowe na raty, czyli kredytu – okres jest dłuższy i tak jak wspominaliśmy już wcześniej spłaty dokonuje się w co miesięcznych ratach.

Kolejny parametrem są opłaty i prowizje, tutaj banki oraz firmy pożyczkowe mogą doliczać dodatkowe kwoty do pożyczki, które będziemy musieli uregulować. Zazwyczaj doliczane są do raty, mogą być jednak produkty finansowe gdzie takie opłaty należy uregulować osobno.

Oprocentowanie, to ważna składowa każdego kredytu i pożyczki. Im jest ono większe tym więcej odsetek musimy zapłacić za udzieloną nam pożyczkę. Czyli tutaj też bardzo ważne jest zwrócić uwagę jaką wartość posiada oprocentowanie.

Bardzo ważnym parametrem który został wprowadzony kilka lat temu jest współczynnik RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i ten parametr musi być zawsze dostępny dla klienta który pożycza pieniądze. W bardzo prosty sposób określa jaki jest tak naprawdę „koszt” pożyczki i ile więcej % oddamy korzystając z danej oferty. Jednym słowem, im RRSO jest niższe tym pożyczka jest tańsza. Dla darmowych pożyczek online (zdarzają się takie promocje dla nowych klientów) RRSO wynosi 0%.

Pożyczka wybór

Wybór pożyczki to zawsze trudne zadanie, dostępna jest liczna liczba ofert. Dlatego zawsze warto na początku zastanowić się jakiej kwoty potrzebujemy i na jaki okres czasu. Drugą ważna kwestią jest nasza zdolność kredytowa, czy będziemy mogli w przyszłości terminowo regulować raty? Czy nasze dochody nam na to pozwolą? Oczywiście banki i firmy pożyczkowe mają swoje algorytmy weryfikacji zdolności kredytowej, jednak warto mieć tego świadomość i samemu na wyczucie określi już na początku swoje możliwości finansowe.

Kolejno szukamy jak najtańszej pożyczki, czytajmy umowy, wybierajmy promocje. Zwróć uwagę na RRSO oraz jaka jest jego wartość – im niższa tym lepiej dla ciebie.

Gdy chcesz pożyczyć większą kwotę skorzystaj z pożyczki ratalnej. I pamiętaj nie warto pożyczać „na zapas”, ponieważ każda wyższa kwota pożyczki to też większe koszty do spłaty. Pożyczajmy więc tyle ile aktualnie potrzebujemy.

PS. bardzo często na rynku zdarza się sytuacja, że nowe firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę dla nowych klientów w atrakcyjnej ofercie.

Pożyczka dostępna 24h online

Ogromną zaletą jest fakt, że pożyczki obecnie dostępne są przez internet przez 24h/7dni. Możesz pożyczyć / zawnioskować o pożyczkę o każdej porze dnia i nocy, a pieniądze zostaną Ci przelane bezpośrednio na konto bankowe. Podobnie banki bardzo skróciły okres obsługi klienta i obecnie o wszystkie produkty również można zawnioskować online. To ogromna wygoda i brak konieczności wizyty w placówkach.

Pożyczka czy warto skorzystać i jak postępować

Rozsądne pożyczanie to nic trudnego i strasznego. Warto to jednak robić z głową, czyli jak mówi tradycyjne przysłowie „mierzmy siły na zamiary”. Zawsze warto sprawdzić podstawowe parametry produktu, przeczytać umowę, porównać ze sobą kilka ofert (czasami może trafić się atrakcyjna promocja z której warto skorzystać). Czyli podsumowując, pożyczajmy mądrze wtedy wszystko będzie dobrze.

pieniądze


Dziękujemy, że jesteś z nami:

Tutaj zapoznasz się z oferta firm pożyczkowych, warto sprawdzić:

dobra lista pożyczek online

pożyczki na raty online

 

Może Ci się również spodoba